GEÇMİŞ DÖNEM NELER BAŞARDIK

Yılın Star Şefi Ve Yılın Genç Aşçısı Yetişmesine Yardımcı Olduk

– AŞÇILARIMIZ, YİNE GURURUMUZ OLDU
– YILIN STAR ŞEFİ VE YILIN GENÇ AŞÇISI KUŞADASI’NDAN
– LEZZETİN PROFESYONELLERİ İZMİR’DE BULUŞTU, KUŞADALI AŞÇILAR ÖDÜLLERİ TOPLADI
– KUŞADASI PROFESYONEL AŞÇILAR DERNEĞİ ÜYELERİ, İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN 3. ULUSLAR ARASI YEMEK YARIŞMASI’NDA YILIN STAR ŞEFİ, YILIN GENÇ AŞÇISI VE MODERN TÜRK MUTFAĞI DALLARINDA BİRİNCİLİKLERİ KAZANDI.

İzmir Aşçılar Derneği 3. İzmir Uluslararası Yemek Yarışması’nı 5-8 Aralık 2013 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. 5 kategoride düzenlenen yarışmada, yılın star şefi, yılın genç aşçısı Kuşadası’ndan çıkarken, Kuşadası aşçılar Derneği üyeleri ayrıca modern Türk mutfağı dalında da hem birinciliği hem de ikinciliği kazandı.
Gastronomi alanında kendini yetiştirmiş kalifiye personelin desteklenmesi ve yemek sanatının geliştirilmesi amacıyla, 2010 yılından bu yana gerçekleştirilen uluslararası yarışma, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın birçok ülkesinden profesyonel aşçıları bu sene de bir araya getirdi. Bu yıl ilk defa genç aşçılar için “Hijyen Kuralları”, “İş Güvenliği” ve benzeri temel konuları kapsayan ve sektörün duayenleri tarafından verilen eğitim seminerleri de yarışmaya renk kattı.
Bu yıl 7. kez düzenlenen İzmir Travel Turkey Uluslararası Turizm Fuarı kapsamında düzenlenen yarışmaya, Türkiye’nin yanısıra Almanya, Fransa, İspanya, Dubai ve Hindistan başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gastronomi alanında söz sahibi ülkeler katıldı. Büyük çekişme içerisinde geçen yarışmada Türk ve yabancı aşçılar, birinci olabilmek veya dereceye girebilmek için tüm hünerlerini ortaya koyarken, 5 kategoride düzenlenen yarışmada 3 kategorinin şampiyonları ve bir kategorinin ikincileri Kuşadası’ndan çıktı. Yılın star şefi kategorisinde Kuşadası Profeyonel Aşçılar Derneği üyesi Talat Tanyeli, Serkan Bükücü ve Cumhur Gençbaşı’dan oluşan ekip birinci, Gökhan Girgin ve Abdullah Şeker’den oluşan ekip ise ikinci, Türk Mutfağı kategorisinde Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği üyesi Adem Külhaç, Serkan Kavuk ve Mehmet Kunt’tan oluşan ekip birinci ve Genç Aşçılar kategorisinde de yine Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği üyesi Gökhan Girgin birinci oldu. Kuşadalı aşçılar, uluslar arası yemek yarışmasında elde ettikleri büyük başarının ardından, kutlamayı Travel Turkey Turizm Fuarı içerisindeki Kuşadası Belediyesi standında yaptı.
Daha önce de hem Türkiye’de hem de yurt dışında bir çok birincilik kazanan ve ödül alan Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği üyeleri, Kuşadası’nda Kuşadası Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyonda dünyanın en büyük açık büfesini kurarak, Guiness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başarmıştı. Yarışmanın son günü İzmir Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen törenle ödüllerini alan Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği üyeleri adına konuşan Başkan Uğur Apak, “ Kuşadası, aşçıları ile gurur duymaya devam edecek. İzmir’de gerçekleştirilen uluslararası yarışmada da tüm kategorilerde hem birincilikleri hem de ikincilikleri kazandık. Tüm üyelerimizle gurur duyuyoruz. Daha önce de yine belediyemizin desteğiyle bir çok yarışmada ödüller kazanmış ve Kuşadası’nın ismini ve yemeklerinin ününü hem Türkiye’ye hem de dünyaya duyurmuştuk. Her zaman yanımızda olan ve bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün’e de teşekkürlerimizi sunuyoruz “ dedi.

Yazar Hakkında

Esat ALTUNGÜN

Yorum Yap veya Soru Sor

Yorum yapmak veya soru sormak için tıklayınız

VİDEOLARIMIZ

Mehmet Esat Altungun paylaştı: 21 Mart 2018 Çarşamba

SİTE ZİYARETCİLERİMİZ

001688
Bugünkü Ziyaretci : 160
Dünkü Ziyaretci : 479
Toplam Ziyaret : 1688
Toplam Yazılarımızı Okuma : 4132